Previous slide
Next slide

Úton a harmonizált talajmegfigyelő hálózat felé: nemzeti és európai talajinformációs rendszerek összehasonlítása

A Talajtani Intézet munkatársainak közreműködésével elkészült a nemzeti talajinformációs adatbázisokat az európai LUCAS adatokkal összehasonlító tanulmány. Az EJP SOIL projekt keretein belül 12 résztvevő ország közös eredményei cikk formájában a Geoderma folyóiratban jelentek meg.

Európában jelenleg párhuzamosan különböző típusú megfigyelőhálózatok léteznek. Számos uniós tagállam működteti saját nemzeti talajinformációs monitoringrendszerét, amelyek közül néhány, – így Magyarországon a Talajvédelmi Információs és Monitoring (TIM) rendszer – már évtizedek óta működik. Ezzel párhuzamosan, 2009-ben az Európai Bizottság kiterjesztette az EUROSTAT által vezetett LUCAS (Land Use/Cover Area frame statistical Survey) felmérést, hogy egységesen mintavételezze és elemezze az EU-ban a legfontosabb talajtulajdonságokat annak érdekében, hogy az EU-ban egységes adatbázist hozzon létre.

A közelmúltban megjelent publikáció az egyes országokon belül a nemzeti és az európai talajinformációs rendszer talajminta-vételezési stratégiáit hasonlítja össze (pl.: térbeli sűrűség, talajtípusok és felszínborítás eloszlása). Ezen kívül három alapvető talajtulajdonság (pH, szerves szén és agyagtartalom) eloszlása, valamint két talajegészség-indikátor (szerves szén/agyag arány és pH-osztályok) összehasonlítására is sor került. Az összevetés rávilágít az országok területére eső nemzeti és nemzetközi talajinformációs adatbázisok közötti különbségekre és hiányosságokra, összevont alkalmazásuk lehetőségeire és akadályaira, valamint az egyes országok által használt módszertan harmonizálásának szükségességére.

Froger et al. 2024. Comparing lucas soil and national systems: Towards a harmonized European Soil Monitoring Network. Geoderma, 449, 117027. https://doi.org/10.1016/j.geoderma.2024.117027

© Copyright ATK Minden jog fenntartva. 2023