Previous slide
Next slide

Mikrobiológiai vizsgálatok eredményei egy több, mint 60 éves trágyázási tartamkísérletben

A Talajtani Intézet, a Mezőgazdasági Intézet és az Eötvös Loránd Tudományegyetem kutatói a „PLoS ONE” folyóiratban (IF:3.7; Q1) közölték egy több, mint 60 éves trágyázási tartamkísérletben végzett mikrobiológiai vizsgálataik eredményeit. A kutatás célja a trágyázás hosszú távú hatásának felmérése a talaj mikrobióta funkcionális diverzitására. Egy martonvásári 60-éves tartamkísérlet parcelláit mintáztuk két egymást követő évben: kukorica és búza vetésforgó műtrágyás, istállótrágyás és kombinált kezeléseit. Meghatároztuk a legfontosabb talajkémiai paramétereket, a növények növekedési és élettani mutatói, a MicrorespTM módszer segítségével a felvettük a rizoszféra-talaj mikrobaközösségének szubsztrát-hasznosítási mintázatát és meghatároztuk a termesztett növények gyökérzetének AMF kolonizációját.

A rendszeres trágyázás hosszú távú hatása kimutatható volt néhány talajbiológiai paraméterben: a szubsztrát-hasznosítási mintázatban, a citrát hasznosítás képességében, a szubsztrát indukált respirációban, valamint a cukrok és aminósavak hasznosításának arányában. A gyökerek mikorrhizás kolonizációja leginkább a növény tápanyag-ellátottságával mutatott összefüggést.
A nitrogén műtrágya használata és az ezzel összefüggő talajsavanyodás okozta a legmarkánsabb változásokat a talaj mikrobióta katabolikus aktivitásában, míg a mikorrhiza-növény szimbiotikus kapcsolatára a kiegyensúlyozott növény-táplálás volt hatással.

Füzy, A., Parádi, I., Kelemen, B., Kovács, R., Cseresnyés, I., Szili-Kovács, T., Árendás T., Fodor N., Takács, T. (2023). Soil biological activity after a sixty-year fertilization practice in a wheat-maize crop rotation. Plos One, 18(9), e0292125.

© Copyright ATK Minden jog fenntartva. 2023