A díjat a Scientia Amabilis Alapítvány adományozza háromévente az elismerésre méltó életművet felmutató növénybiológusoknak.
Galiba Gábor, a HUN-REN ATK MGI Biológiai Erőforrások Osztályának tudományos tanácsadója, valamint a MATE egyetemi tanára.
Pályáját az MTA SZBK Növényélettani Intézetében, Szegeden kezdte tudományos segédmunkatársként. Dr. Maliga Pál csoportjában tanulta meg a már klasszikusnak számító dohány szövet- és protoplaszt-tenyésztési rendszer technikai fogásait. 1984-től dolgozik az MTA Mezőgazdasági Kutatóintézetében Martonvásáron (jelenleg HUN-REN ATK MGI), ahol hosszú évekig tudományos osztályvezető volt. Kutatja a gabonafélék abiotikus stressztűrését és molekuláris markerekkel térképezi a fagyállóságban, ozmoregulációban és szárazságtűrésben szerepet játszó géneket. 1986 – 1987 Japánban a Kyoto Egyetem Sejt- és szövettenyésztési Kutatóközpontjában dolgozott meghívott kutatóként. Itt Dr. Yasuyuki Yamada intézetében mikro injektálási eljárással kísérelte meg embriógén búza kalluszok genetikai transzformációját. Eddigi főbb díjai: 1997: Széchenyi Professzori ösztöndíj; 2002: Akadémia Díj; 2003:„Fulbright” kutatói ösztöndíj.
Jelenleg folyó kutatásainak fő célja annak felderítése, hogy a beeső fény színképének megváltoztatására hasonlóképpen módosul-e a modellként használt cianobaktérium, zöld alga és a gabonafélék anyagcseréje. A kutatás egyik gyakorlati célja: azonosítani a fényregulációban szerepet játszó legfontosabb metabolitokat és géneket, melyek markerként szolgálhatnak a gabonafélék télállóságának javítására. Ezen kívül azt is tanulmányozzák, hogyan függ a csíranövények vigorát és stresztűrését befolyásoló törpésítő gének (Rht) expressziója a fény erősségétől és minőségétől függően. Ezeket a kutatásokat az NKFIH-OTKA K-147019 sz. pályázat témavezetőjeként irányítja.
Aktív kutatói munkája mellett 2020-tól állandó oktató és vizsgabizottsági tagja az olaszországi Università degli Studi di Modena e Reggio Emilia Agrár-élelmiszertudományi-, technológai- és biotechnológiai PhD kurzusának. 2022-ben vendégprofesszorként 1 hónapot töltött az intézményben.
Témavezetője volt 9 végzett PhD hallgatónak jelenleg 1 PhD hallgató témavezetője.
Az EUCARPIA (European Association for Research on Plant Breeding) Gabonaszekciója által szervezett Gabona Biotechnológiai és Nemesítési Konferenciák állandó szervezője, társelnöke.
2023-ban japán előadókörúton vett részt a Japan Society for the Promotion of Science (JSPS) támogatásával, melynek keretében öt egyetemen és egy kutatóintézetben tett látogatást és tartott szakmai előadást.
Tudományos folyóirat-cikkeinek száma 142, Hirsch-indexe 43, független hivatkozásainak száma: 6192 (Scopus).
Facebook
Twitter
LinkedIn