Previous slide
Next slide

A kálium-ellátottság és a növénysűrűség hatása a kukoricára – Kísérleti Telepünk tartamkísérletének eredményei

A HUN-REN ATK kutatói meszes csernozjom talajon beállított szabadföldi tartamkísérlet eredményeit publikálták: a Talajtani Intézet sárhatvani Kísérleti Telepén a káliumellátottság és a növénysűrűség hatását vizsgálták a kukorica virágzáskori levéltömegének, terméselemeinek, a szem- és szártermés mennyiségek, valamint a kálium-, kalcium- és magnéziumtartalmak alakulására.

A különböző kálium-ellátottsági szinteket a tartamkísérlet beállításakor, 1989 őszén történt feltöltő adagok kijuttatásával érték el. A kielégítő nitrogén- és foszforellátottságot évenkénti nitrogén- és foszfor trágyázással biztosították. A vizsgált 1991. év kedvező volt a kukorica növekedése és fejlődése szempontjából. A növénysűrűség hatása kifejezettebb volt a szemtermés mennyiségre, mint a különböző K-ellátottsági szinteké. A szárhozamok a szemtermés mennyiségekhez hasonló tendenciákat mutattak, de a növénysűrűség a virágzáskori levéltömegekre ellentétes hatást gyakorolt. A K-trágyázás a vegetatív részek (levél és szár) K-tartalmát növelte a legnagyobb mértékben, míg a növénysűrűség ezzel ellentétes hatást fejtett ki. A K-Ca-Mg antagonizmus, – amikor az egyik kation felvétele gátolt a másik jelenléte miatt, és ez visszatarthatja a növényt a megfelelő fejlődésben, – a vegetatív részekben, a kukorica virágzáskori levélben volt a legkifejezettebb.

A szabadföldi tartamkísérletben kapott eredmények alapján úgy tűnik, hogy egy évszázaddal ezelőtt, nagyszüleink idejében az élelmiszerek több ásványi anyagot tartalmaztak, mint napjainkban, ami annak köszönhető, hogy a növénysűrűség erőteljesebben csökkenti a szem ásványi anyag tartalmakat, mint amennyire trágyázással azt növelni tudjuk.

A kutatás eredményei az alábbi publikációban olvashatók:

Csathó, P., Szabó, A., Pokovai, K., Árendás, T. Effect of potassium supply and plant density on maize (Zea mays L.) yields and nutrient contents: a case study in a Hungarian long-term field trial set up on calcareous chernozem soil. CEREAL RESEARCH COMMUNICATIONS (2024). https://doi.org/10.1007/s42976-024-00574-8

© Copyright ATK Minden jog fenntartva. 2023