Previous slide
Next slide

Ősi poloskák nyomában a Bécsi Természettudományi Múzeumban

A HUN-REN ATK Növényvédelmi Intézet tudományos munkatársa, Kóbor Péter augusztus elején egy hetet töltött az Osztrák-Magyar Akció Alapítvány ösztöndíjával a Bécsi Természettudományi Múzeum (Naturhistoriches Museum Wien) őslénytani gyűjteményében, ahol megkezdte az ott őrzött poloskakövületek feldolgozását.
A munka célja a poloskák – mint mezőgazdasági, közegészségügyi és ökológiai szempontból is fontos rovarcsoport – fosszilis csoportjainak morfológiai és rendszertani vizsgálata volt. A kövületek tanulmányozása során keletkezett adatok és a ma élő csoportokról rendelkezésre álló tudás összevetésével olyan evolúciós mintázatok tárhatóak fel melyek segítenek megérteni a poloskák alkalmazkodását az élőhelyeik körülményeiben bekövetkezett változásokhoz. Ezen leszármazástani alapokon nyugvó funkcionális alaktani ismeretek fontos háttértudást szolgáltatnak például az inváziós fajokkal, a biológiai védekezéssel vagy bizonyos élőhelyek közösségökológiájával kapcsolatos kutatásokhoz.
Az egy hét során Kóbor Péter 13 borostyánzárvány és 43 lenyomatfosszilia feldolgozását végezte el. Ennek részeként újravizsgálta korábban leírt fajok típuspéldányait, meghatározott nem vagy tévesen azonosított kövületek, valamint dokumentálta ismeretlen, leírásra váró fajok példányait is. Egyes borostyánzárványok esetében a gyűjtemény dolgozóival együttműködésben mikroCT felvételeket. E módszer lehetővé teszi a fénymikroszkóppal rosszul vizsgálható kövek „átvilágítását” és a bennük megőrzött rovarok részletes tanulmányozását (lásd kép).
A munka során keletkezett adatok értékelése jelenleg is zajlik, azonban már most elmondható, hogy az eredmények fontos új ismeretekkel gazdagítják majd a régmúlt korok poloskanépességével és egyes poloskacsoportok evolúciójával kapcsolatos tudásunkat.

Facebook
Twitter
LinkedIn

© Copyright ATK Minden jog fenntartva. 2023