szechenyi-terv-plusz-front
szechenyi-terv-plusz-front

PÁLYÁZATOK

Previous slide
Next slide

PÁLYÁZATOK

AZ AGRÁRTUDOMÁNYI KUTATÓKÖZPONT PÁLYÁZATAI

Projekt azonosító: AGR_PIAC_13-1-2013-0074

Kedvezményezettek:

  • Szerencsi Zártkörűen Működő Részvénytársaság
  • Prebázis Termelő és Kutatás-Fejlesztési Korlátolt Felelősségű Társaság
  • Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ
  • Magyar Tudományos Akadémia Agrártudományi Kutatóközpont
  • Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem

A projekt megvalósítási időszak:
2013. 09. 01.–2016. 08. 31.
A projekt összköltsége: 331 266 381 Ft
A támogatás összege: 243 753 472 Ft
A támogatás mértéke: 100%.

Támogató:
Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal

RÉGI BÚZA GENOTÍPUSOK MINŐSÉGÉNEK JELLEMZÉSE ÉS FELHASZNÁLÁSA A PIACORIENTÁLT NEMESÍTÉSBEN

A régi magyar búzafajták hagyományos minőségi előnyei nemzetközi szinten ismertek és elismertek. A korábbi minősítési szempontok a hozamhoz köthető paraméterek mellett első sorban a fehérje minőségétől függő technológiai tulajdonságokhoz és mérési módszerekhez kapcsolódtak. A minősítés szempontjai részben változtak, a fehérje minőség mellett a keményítő és nem keményítő jellegű szénhidrátok tulajdonságától függő paraméterek is a minősítés és minőségfejlesztés fókuszába kerültek. Ezen felül a táplálkozási szemlélet és a témában szerzett ismeretanyag bővülésével a búza funkcionális komponenseinek (pl. rostanyagok) táplálkozástani tulajdonságokat módosító szerepe is fontossá vált. A Bánkúti vonalak átvizsgálásán és génforrásként való felhasználásán túl, a már elindított nemesítési programok törzseiben is vizsgáljuk az említett komponenseket és célul tűzzük ki olyan fajtajelöltek azonosítását, melyek hordozzák valamely jó sütőipari vagy táplálkozástani minőséget meghatározó tulajdonság génjét. A szelekcióhoz molekuláris markereket is használunk, melyek azonosításában segítséget nyújthatnak a projektben tervezett genetikai vizsgálatok. Ennek keretében megtörténik két speciális fehérje összetételű vonal genom szekvenálása és az érés során végbemenő génexpressziós folyamatok vizsgálata. Ezen túl a kiválasztott fajták elit vetőmag szaporítása, termesztéstechnológiai módszertanának kidolgozása kis- és nagyparcellás kísérletekben, a genotípus és egyes környezeti tényezők hatásának vizsgálata, minősítő eljárások fejlesztése, valamint az összetétel és a minőség kapcsolatának tanulmányozása szintén a tervezett program része. Ilyen komplex szempontrendszer alapján a hagyományos fajták minősítése, valamint a genetikai háttér feltárása új perspektívát adhat a nemesítőnek és a termesztőknek. Reményeink szerint az eredményekre alapozva olyan fajtajelöltek születnek, melyek a hagyományos genetikai értékünk megőrzésével képesek megfelelni a modern minőségi és piaci elvárásoknak.

Kedvezményezett: MTA Agrártudományi Kutatóközpont

 

Támogatást nyert projekt azonosítója: IPARJOG_12-1-2013-0121
Címe: Mv Lepény európai szabadalmi oltalma (CPVO)
A támogatás összege: 600.000.-Ft
Futamidő: 2013.09.01.- 2015.02.28.

 

Támogatást nyert projekt azonosítója: IPARJOG_12-1-2013-0122
Címe: Mv Pennedur európai szabadalmi oltalma (CPVO)
A támogatás összege: 600.000.-Ft
Futamidő: 2013.09.02- 2015.02.28.

Támogatást nyert projekt azonosítója: IPARJOG_12-1-2013-0123
Címe: Mv Hundur európai szabadalmi oltami bejelentése (CPVO)
A támogatás összege: 600.000.-Ft
Futamidő: 2013.09.01.- 2015.02.28.

Támogatást nyert projekt azonosítója: IPARJOG_12-1-2013-0124
Címe: Mv Karéj európai szabadalmi oltalma (CPVO)
A támogatás összege: 600.000.-Ft
Futamidő: 2013.09.01.- 2015.02.28. 

A projektek megvalósításához a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap által nyújtott támogatás mértéke 100%

 

Magyar szellemi alkotások hazai és külföldi iparjogvédelmi oltalmának támogatása (IPARJOG_12)
A felhívás célja szellemi alkotások hazai, vagy nemzetközi iparjogvédelmi oltalmát szolgáló oltalomszerzési és oltalom fenntartási tevékenységek támogatása, ezáltal a benyújtott hazai, valamint a külföldi iparjogvédelmi bejelentések és a megadott oltalmak számának növelése, a magyar szellemi alkotások sikeres hasznosulásának előmozdítása.

MV LEPÉNY EURÓPAI SZABADALMI OLTALMA (CPVO)
Az Mv Lepény minőségét tekintve egyedülálló őszi búza, mert a hazánkban jelenleg a legalacsonyabb sikértartalmú. Minőségi tulajdonságai alapján alkalmas kekszgyártásra. Fagyállósága jó, állománya optimális, nem hajlamos megdőlésre. Betegség ellenállóság tekintetében elmondhatjuk, hogy jó lisztharmat és kiváló levélrozsda ellenállósága. Kedvező abiotikus és biotikus stresszrezisztenciája miatt termesztése biztonságos. Speciális minősége alapján széleskörű érdeklődésre tarthat számot.

MV PENNEDUR EURÓPAI SZABADALMI OLTALMA (CPVO)
A Magyar Tudományos Akadémia Agrártudományi Kutatóközpont kutatói által nemesített, Mv Pennedur durumbúza kapott nemzetközi fajtaoltalmat az NKFI Alap támogatásával.
Az Mv Pennedur intenzív típusú, biztonságosan termeszthető, bőtermő őszi durum búzafajta, mely rendkívül stabil sikérerősségének köszönhetően a tésztagyártás legfontosabb alapanyaga. Az állami minősítő kísérletekben három év átlagában 6,27 t/ha termést ért el. A kiváló termőképesség a fajtában kiegyensúlyozottan jó technológiai minőséggel párosul. Szemolina kihozatala, üvegessége és sárga pigment tartalma is meghaladja a kontroll fajtákét. Betegségekkel szembeni ellenállósága is megfelelő. Ellenálló szárrozsdára, búzalisztharmatra mérsékelten rezisztens, sárga levélfoltossággal, levélrozsdával és kalászfuzáriummal szemben közepesen fogékony. A fajta kipróbálása több európai országban megkezdődött.

MV HUNDUR EURÓPAI SZABADALMI OLTALMA (CPVO)
Az Mv Hundur hosszabb szalmája miatt várhatóan a kevésbé intenzív körülmények között termelő gazdaságokban terjedhet el. A külső behatásoknak jól ellenálló, átlagosnál jobb stressztűrő képessége a 2010. évi csapadékos évjáratban mutatkozott meg, termése 10,8%-al meghaladta a kontroll fajták átlagát. Technológiai minősége kiváló. Üvegessége, nyersfehérje tartalma és főként sárgapigment-tartalma jelentősen meghaladta az állami fajtakísérletekben a kontroll fajták átlagát. Szárrozsdával szemben rezisztens. Európában, Franciaországban, Spanyolországban, Szlovákiában és Törökországban előkísérletekben vizsgálják.

MV KARÉJ EURÓPAI SZABADALMI OLTALMA (CPVO)

A Magyar Tudományos Akadémia Agrártudományi Kutatóközpont kutatói által nemesített, Mv Karéj kenyérbúza kapott nemzetközi fajtaoltalmat az NKFI Alap támogatásával.

Az Mv Karéj 2011-ben minősített, korai érésű malmi búza. Kimagasló fagyállóságú. Nagy termőképességű. Termésbiztonsága kiváló fagyállóságának és állóképességének, valamint az egyik legfontosabb levélbetegséggel, a levélrozsdával szembeni ellenállóságának köszönhető, ezért termesztése várhatóan több országra kiterjed. Beltartalmi tulajdonságai közül kiemelkedő nagy sikérmennyisége. Extenzív körülmények között is eléri a B1-A2 sütőipari minőséget. Európa tíz országában előkísérletekben vizsgálják, ezért széleskörű elterjedése várható.