ATK
AZ AGRÁRTUDOMÁNYI KUTATÓKÖZPONT
Az Agrártudományi Kutatóközpont (ATK) 2012-ben jött létre több nagy múltú kutatóintézet egyesülésével. Kutatási portfóliója lefedi az agrártudomány, a környezetgazdálkodás és környezetvédelem területeinek széles körét. Komplex tudományos programjában szerves egység kialakítására törekszik a felfedező, a célzott, a módszertani és az alkalmazott kutatás, valamint a fejlesztő- és innovációs tevékenység között. Kiterjedt együttműködést folytat hazai és külföldi tudományos műhelyekkel, köztük felsőoktatási intézményekkel és kutatóintézetekkel. Az ATK jelentős tudományos ismeretterjesztő és tudománynépszerűsítő tevékenységet is végez, amelyben kiemelt szerepet tölt be az Agroverzum Tudományos Élményközpont. Kulturális értékeink megőrzése iránti elkötelezettségét mutatja a Beethoven Emlékmúzeum fenntartása Martonvásáron.
KÜLDETÉS
Az Agrártudományi Kutatóközpont (ATK) a hazai agrárkutató intézmények között továbbra is be kívánja tölteni vezető szerepét, mely abból a speciális helyzetéből adódik, hogy erős alapkutatási tevékenységgel rendelkezik, ugyanakkor a gyakorlatban közvetlenül hasznosítható fajtáival és szabadalmaival a magyar mezőgazdaság szántóterületének jelentős hányadára biztosít biológiai alapokat, ezáltal meghatározó befolyással rendelkezik a növénytermesztési ágazatra. Európai szinten mérve is jelentős bázisa az agrártudományoknak.
JÖVŐKÉP
A közeljövőben a jelenlegi kutatási kapacításon felül egy egyedülálló kutatócentrum kerül megvalósításra Martonvásáron. Ez az Agrárinnovációs Centrum (AIC), melynek humán erőforrását az ATK tudományos gárdája alkotja, felölelve a Mezőgazdasági Intézet, a Növényvédelmi Intézet (NÖVI) és a Talajtani és Agrokémiai Intézet (TAKI) kutatóit, mintegy 200 főt. Az AIC működéséhez a keretet egy újonan felépített kutatótömb biztosítja, ahová a NÖVI és TAKI kerül elhelyezésre. Az egy campuson megtalálható, három egymásra épülő tudományterület (talajtan, növényvédelem, növénynemesítés/agrotechnika) multidiszciplinaritásából adódóan jobb választ fog adni az agráriumban dolgozó részesfelek problémáira. Az ugásszerűen javuló kutatási infrastruktúra, különösképpen a korszerű műszer platformok jelentős tudományos vonzerőt képviselnek; egyediségüknél fogva segítik a hazai és nemzetközi együttműködésekben való részvételt. A új fenotipizáló platformban minden eddiginél hatékonyabban és gyorsabban végezhetők növény táplálási és a nemesítési kutatások, mely által jelentős K+F+I potenciál áll elő. Minden műszer platform a jelenlegi tudományos trendek figyelembe vételével került kiválasztásra, így biztosítva a jelentős értéket képviselő eszközpark „jövőállóságát”. Platformjaik elsősorban a kutatási szakfeladatok kiszolgálására hivatottak, mindazonáltal az esetleges maradék gépidő ipari és közigazgatási partnereknek értékesíthető, így járulva hozzá az infrastruktúra fenntartásához.
SZERVEZETI STRATÉGIA 2020-2023
Az ATK elkötelezett arra, hogy folyamatosan dolgozzon a szervezeti kultúrájának magasabb szintre emelésén, változatos intézkedések segítségével. Természetesen minden szervezeti kultúrát érintő változás alapvető előfeltétele a vezetőség és a munkavállalók rendszeres dialógusa. Ezen párbeszédhez nyújt keretet számos állandó fórum, pld. Kutatói Fórumok, Karácsonyi Fórum, illetve az Igazgatótanács ülései, ahol a kutatóközpont Közalkalmazotti Tanácsának Elnöke (aki egyben reprezentáns szakszervezet elnöke is) állandó meghívott. A rendszeres fórumokon kívül konkrét ügyek mentén is lehetőséget nyújtunk az ügyben érintett szervezeti egységeknek álláspontjuk kifejtésére. A Kutatóközpont összes dolgozója részére hoztuk létre a Családi Napot, ahol a különböző szervezeti egységek dolgozói jobban megismerhetik egymást, ezáltal erősítve szervezeti identitásukat. A Családi Nap programjait a jövőben bővíteni kívánjuk, nagyobb hangsúlyt fektetve a kisgyermekes családok igényeire.
Hivatásunknak érezzük, hogy az elnyert MTA Kiválósági Intézet megtisztelő cím hírnevéhez méltó magas színvonalú tudományos tevékenységet ne csak a szűk szakmai közösség felé kommunikáljuk, hanem a nagyközönséget is tájékoztassuk mind küldetésünkről, mind eredményeinkről. Ezáltal reményeink szerint munkánk társadalmi elismertsége növekszik, amely a fiatal kutatói utánpótlást is biztosíthatja. Ez irányú törekvéseink egyik fő eszköze a 2019 tavaszán átadott Agroverzum Tudományos Élményközpont, mely 2019-ben a „Fejér Megye 7 Csodája” közönségszavazáson első helyen végzett. A Tudománykommunikációs Osztály tevékenységét dícséri a színvonalas, interaktív kiállítás, a népszerű, tartalmas és kreatív csoportfoglalkozások.