Ádám Attila

Osztály:

Beosztás:

Email:

Növénykórtani Osztály

Almási Asztéria

Osztály:

Beosztás:

Email:

Növénykórtani Osztály

Bakonyi József

Osztály:

Beosztás:

Email:

Növénykórtani Osztály

Bókony Veronika

Osztály:

Beosztás:

Email:

Evolúciós Ökológiai Osztály

Bozsik Gábor

Osztály:

Beosztás:

Email:

Kémiai Ökológiai Osztály

Bozsó Zoltán

Osztály:

Beosztás:

Email:

Növényi Kórélettani Osztály

Fungicidrezisztencia termesztett és vadon élő növények lisztharmatgombáinál

Previous slide
Next slide

Fungicidrezisztencia termesztett és vadon élő növények lisztharmatgombáinál

A gombaölő szerek (fungicidek) felhasználása gyakori stratégia a növénykórokozó gombák ellen, amelyek nagymértékű terméskiesésért lehetnek felelősek. Néhány fungicidről azonban kiderült, hogy csökkent hatékonysággal alkalmazható. A mezőgazdasági környezetben gyakran előforduló patogén lisztharmatgombák esetén számos esetben észleltek fungicidrezisztenciát. E gombák a származási helyükről átterjedhetnek fungiciddel nem kezelt területekre, vagy vad növényekre is, de ezt a jelenséget még nem vizsgálták. A projekt fő célja felmérni a fungicidrezisztencia mértékét hazai agrárterületeken, és megvizsgálni, hogy vad növényeken, és kezeletlen mezőgazdasági területek növényein előfordulnak-e fungicidrezisztens lisztharmatgombák, illetve összehasonlítani a rezisztencia gyakoriságát e területeken.

ELÉRHETŐSÉGEK

Székhely: 1022 Budapest, Herman Ottó út 15.

Levelezési cím: 1022 Budapest, Herman Ottó út 15.

Adószám: 15300519-2-07

Közösségi adószámunk: HU15300519

Telefon: +36 1 487 7521

E-mail: atk@atk.hu

Arbuszkuláris mikorrhiza indukált rezisztencián alapuló stratégiák értékelése paradicsom lisztharmat és vírus kórokozók ellen

Meglepően kevés kutatás vizsgálja az arbuszkuláris mikorrhiza (AM) gombák növénypatogénekre gyakorolt hatását, és ezek eredményei is igen ellentmondásosak. Szakirodalom kizárólag az AM gomba oltás és egy növény-patogén kölcsönhatásaira vonatkozóan található, a több különféle kórokozókkal történő együttes fertőzés komplex kölcsönhatásait nem vizsgálták, bár a gyakorlatban ez a jelenség igen jellemző. Ahhoz, hogy jelentős előrelépést érjünk el a növénybetegségek kezelésében, a kutatásnak a gyakorlatot reprezentáló rendszerben kell vizsgálódnia. A kutatás célja az AM gomba – vírus (CMV) – növénykórokozó gomba (lisztharmat) hármas komplex kölcsönhatásainak elemzése. Valamint a projekt fő feladata, hogy megteremtse a tudományos hátterét egy új, kórokozók elleni védekezési módszer kifejlesztésének.

Fúrólégy fajok összehasonlító szaglószervi vizsgálata és evolúciós ökológiája: új megközelítés a dióburok-fúrólégy (Rhagoletis completa) elleni csalétek fejlesztésben

A fúrólegyek (Tephritidae) családja felelős világviszonylatban a gyümölcs és zöldség termények legnagyobb mértékű kártételéért. A diótermesztés termőterülete hazánkban növekvő tendenciát mutat és elérte a 7130 hektárt, az átlagos termésmennyiség pedig megközelítette a tízezer tonna héjas diót. Azonban egy új, invazív kártevő, a dióburok-fúrólégy (Rhagoletis completa) kárpát-medencei megjelenése komoly fenyegetést jelent a fellendülő hazai termesztésre. Jelen pályázat célja a faj a viselkedését befolyásoló illatanyagok megismerése valamint a hosszútávú cél olyan illatanyag keverékek kidolgozása, amelyek erőteljes, fajspecifikus, vonzó hatással rendelkeznek, ezáltal beilleszthetők a dió integrált növényvédelmi technológiájába, csökkentve a peszticid-terhelést.

Ujhegyi Nikolett

Osztály:

Beosztás:

Email:

Evolúciós Ökológiai Osztály