A pettyesszárnyú muslica dél-kelet ázsiai eredetű, világszerte terjedőben lévő inváziós gyümölcskártevő. A fajt 2012-ben észlelték először hazánkban, 2014-ben már az ország egész területéről kimutatható volt, és kártételéről is beszámoltak. Vizsgálataink egyik célja új, a korábban alkalmazottaknál szelektívebb, és az áttelelést követő időszakban azoknál hatékonyabb csalogatóanyagok kifejlesztése.
A pettyesszárnyú muslica dél-kelet ázsiai eredetű, világszerte terjedőben lévő inváziós gyümölcskártevő. A fajt 2012-ben észlelték először hazánkban, 2014-ben már az ország egész területéről kimutatható volt, és kártételéről is beszámoltak.
A faj Európában és Észak-Amerikában a betelepedését követő néhány éven belül súlyos károkat okozott több gyümölcsfélében is. A hazánkban őshonos muslicafajoktól eltérően fűrészes tojócsövével képes a vékonyhéjú gyümölcsök héjának felsértésére, és így tojásait az érésben lévő gyümölcsök húsába helyezi, ahol a fejlődő lárvák közvetett és közvetlen kárt okoznak. A fajnak évente számos nemzedéke kifejlődik, áttelelni ismereteink szerint csak kifejlett imágóként képes.
Munkánkban a faj felszaporodását, illetve csalogatóanyagos csapdázását meghatározó környezeti és viselkedésbiológiai tényezők meghatározását tűztük ki célul. Egyrészt szabadföldi csapdázásokon alapuló vizsgálatokkal szeretnénk behatárolni, hogy milyen időjárási és környezeti tényezők segítik elő a faj tapasztalataink szerint regionálisan és évjárattól függően is erősen változó mértékű őszi felszaporodását. Másrészt elsősorban laboratóriumi kísérletekben szeretnénk az eltérő környezeti feltételek között fejlődő, morfológiailag is eltérő áttelelő (téli) és nyári alakok között feltételezésünk szerint fennálló viselkedésbeli különbségeket kimutatni. Feltételezésünk szerint a téli és a nyári alakok eltérő migrációs hajlamot mutatnak, és másképpen reagálnak a különböző, elsősorban növényekből származó illatanyagokra.
Vizsgálataink egyik célja új, a korábban alkalmazottaknál szelektívebb, és az áttelelést követő időszakban azoknál hatékonyabb csalogatóanyagok kifejlesztése.
Elnyert támogatás: 38 736 000 Ft