Previous slide
Next slide

Magyar-német együttműködés Drosophila fajok kutikuláris szénhidrogénjeinek kutatásában

Kutatóközpontunk Kémiai Ökológiai Osztályának vezetője, Kárpáti Zsolt a Würzburgi Egyetem kutatóival közösen különböző Drosophila fajok diapauzáló (nyugalmi állapotban lévő) és nem diapauzáló egyedeinek testfelszíni szénhidrogén profilját elemezte gázkromatográffal kapcsolt tömegspektrométerrel Németországban.

Ezeknek a szénhidrogéneknek fontos szerep jut a kiszáradás elleni védelemben, illetve számos rovar esetében a fajtárs, kolóniatárs felismerésében, illetve a párzótárs azonosításában is.

Kísérleteik során arra keresték a választ, hogy a különböző Drosophila fajok esetében a diapauzáló és a nem diapauzáló egyedek között milyen szénhidrogén profil különbség van, illetve ez a különbség szerepet játszik-e a párválsztásban.

Az utóbbi kérdés kiderítésére a német kollégákkal közösen viselkedési teszteket végeztek a HUN-REN ATK Növényvédelmi Intézetében. Amennyiben a CHC profil megváltozása kártevő fajok esetében is viselkedés módosulással jár, úgy eredmények felhasználhatóak lehetnek az ellenük való védekezésben is.  

November 28-án Prof. Thomas Schmitt, a Würzburgi Egyetem Állatökológiai és Trópusi Biológiai Tanszékének professzora tartott szemináriumot a HUN-REN ATK NÖVI Júlianna-majori telephelyén, „A kémiai mimikri evolúciója a gazda-paraziták közötti kölcsönhatásokban” címmel. Az előadáson a Kémiai Ökológiai, Állattani, valamint az Evolúciós Ökológiai Osztály kutatói is részt vettek.

Az előadást követően jó hangulatú, élénk szakmai beszélgetés bontakozott ki, amelyben a méhek és fémdarazsak közötti kémiai kommunikáció szerepének vizsgálata került előtérbe.

Facebook
Twitter
LinkedIn

© Copyright ATK Minden jog fenntartva. 2023