Previous slide
Next slide

Invazív fafajokkal kapcsolatos kutatási eredmények

A Talajtani Intézet és a Szegedi Tudományegyetem kutatói a Plants (IF: 4.5, Q1) című folyóiratban publikálták inváziós növényfajokkal kapcsolatos kutatási együttműködésük eredményeit. Az invazív fafajok jelentős veszélyt jelentenek az őshonos növényvilágra. Allelopatikus anyagukkal módosítják a környezetet, és árnyékolásukkal gátolják az őshonos fajok növekedését, így csökkentik a diverzitást. Az invazív növények elleni védekezés leghatékonyabb módja terjedésük megakadályozása, amihez azonosítani kell az ezt elősegítő környezeti paramétereket.

Többféle invazív növényekkel kapcsolatos adatbázis áll rendelkezésre, nagyon fontos meghatározni, hogy az idegenhonos növények előfordulásának vizsgálatához melyik adatbázis-típus a legmegfelelőbb. A kutatás során pontalapú (LUCAS) és poligonalapú (országos erdészeti adatbázis) adatbázisok hatékonyságát és megbízhatóságát hasonlították össze geostatisztikai módszerekkel. Három invazív fafaj (mirigyes bálványfa, keskenylevelű ezüstfa, ill. fehér akác) előfordulását, valamint a talaj-, hidrológiai és éghajlati paraméterekkel való kapcsolatukat (talaj szervesanyag-tartalma, kémhatása, mésztartalma, víztartó képessége, gyökerezési mélység, felszíni vizektől való távolság, talajvízmélység, átlagos éves hőmérséklet és átlagos éves csapadék) vizsgálták általánosított lineáris modellekkel (generalized linear model).
Az eredmények szerint a vizsgált fafajok inváziós szintjei általában felülreprezentáltak a LUCAS pontalapú vegetációtérképeken, és a pontalapú adatbázis megbízhatóságához nagyobb számú mintát tartalmazó adatállományra van szükség. A poligonalapú adatbázist illetően az inváziós fajok előfordulása összefüggést mutat a vizsgált talajtani-, hidrológiai- és éghajlati tényezőkkel.

Visztra G V, Frei K, Hábenczyus A A , Soóky A, Bátori Z, Laborczi A, Csikós N, Szatmári, G, Szilassi, P. Applicability of Point and Polygon-Based Vegetation Monitoring Data to Identify Soil, Hydrological and Climatic Driving Forces of Biological Invasions—A Case Study of Ailanthus altissima, Elaeagnus angustifolia and Robinia pseudoacacia. Plants 2023, 12(4), 855. https://doi.org/10.3390/plants12040855

© Copyright ATK Minden jog fenntartva. 2023