Previous slide
Next slide

Elkészült a PADAPT 1.0 – A Pannonicum flórájának növényi tulajdonság adatbázisa

Október végén jelent meg a Nature Publishing Group-hoz tartozó Scientific Data c. folyóiratban (IF: 8,501; D1) egy nemzetközi szinten is kiemelkedő adatbázis, a PADAPT (PAnnonian DAtabase of Plant Traits), amely a pannon régió növényfajainak jellegeit és tulajdonságait gyűjti össze. Növényi jellegeknek nevezzük azokat a növény egyedeken jól mérhető alaktani, élettani vagy életmenet sajátosságokat, mint például a levelek mérete vagy szárazanyagtartalma, a magok tömege, vagy a virágzás időtartama. A Debreceni Egyetemen kutató botanikusok kezdeményezésére, Török Péter professzor vezetésével, de országos összefogással épülő adatbázis a szűkebb értelmű jellegek mellett olyan növényi tulajdonságokra is kiterjed, mint például a növények komplex alkalmazkodását is jellemző ökológiai stratégiák, vagy az ökológiai indikátorértékek. Ilyen adatok segítségével nem csak az egyes fajok vethetők össze egymással, hanem növényközösségek is összehasonlíthatóvá válnak, függetlenül az őket alkotó fajok rendszertani hovatartozásától.

A Talajtani Intézet részéről Csontos Péter, a Talajbiológiai Osztály tudományos tanácsadója vett részt a projektben, aki a magyar flóra fajainak ezermagtömeg és talajmagbank típus besorolásaival gazdagította az adatbázist. A PADAPT létrehozásával a hazai kutatók sikeresen csatlakoztak ahhoz a mintegy két évtizede tartó folyamathoz, amelyben a világ vezető növényökológiai műhelyei több nemzetközi jelleg-adatbázist is létrehoztak már, mint például a LEDA, a CLO-PLA vagy a TRY. Bár ez utóbbi adatbázisok igen nagyszámú faj rengeteg jellegére tartalmaznak adatokat, mégis a Kelet- és Kelet-Közép-Európában folytatott regionális léptékű vizsgálatok esetén ezek kevésbé jól alkalmazhatóak. Ennek egyik oka, hogy az éghajlati és egyéb környezeti tényezők igen nagy hatással lehetnek a növények egyes jellegeire, így a más földrajzi régiókból származó jellegadatok nem feltétlenül relevánsak a pannon régióban, továbbá fajkészletük sem fedi le megfelelő mértékben a Pannonicum flóráját. Ezeket a problémákat orvosolta a pannon flóra jellegeinek és tulajdonságainak összegyűjtését megvalósító projekt.

📄
Sonkoly J, Tóth E, Balogh N, Balogh L, Bartha D, Csendesné Bata K, Bátori Z, Békefi N, Botta-Dukát Z, Bölöni J, Csecserits A, Csiky J, Csontos P et al. PADAPT 1.0 – the Pannonian Dataset of Plant Traits. Sci Data 10, 742 (2023). https://doi.org/10.1038/s41597-023-02619-9

💻
A projekt honlapja: https://padapt.eu/

📷
Fotó: Csontos Péter: Csíkos kecskerágó (Euonymus europaeus) egy mezsgyén Dinnyés határában

© Copyright ATK Minden jog fenntartva. 2023