szechenyi-terv-plusz-front
szechenyi-terv-plusz-front

Termésbiztonságra irányuló növényélettani vizsgálatok bemutatása

Previous slide
Next slide

Termésbiztonságra irányuló növényélettani vizsgálatok bemutatása

A fotoszintézis a növényi produktivitás elsődleges meghatározója, mértékéből sok esetben a biomassza-produkcióra, illetve a termésmennyiségre is következtetni lehet. Ennek vizsgálatára is többféle módszert fejlesztettek ki. Mivel ezek egy része non-invazív, vagyis a növény sérülést nem szenved, viszont számos paramétert meg tud adni, a gyakorlati szakemberek számára különösen érdekes lehet. Ide tartoznak az infravörös gázanalizátorral végzett gázcsere-mérések, valamint a fotoszintetikus elektrontranszportlánc működéséről felvilágosítást adó klorofill-a fluoreszcenciaindukciós mérések. A vizsgálatok másik része spektrofotometriás gyakorlatot igényel. A bemutatandó vizsgálatokon egyes antioxidáns enzimek aktivitásának meghatározása a cél. Ezek az enzimek kulcsszerepet játszanak a növények oxidatív stresszel szembeni védekezésben. A bemutatandó vizsgálatok másik csoportját génexpressziós mérések jelentik. Ezekkel a módszerekkel többek között a növények stresszre adott válaszreakcióinak szabályozási folyamatait lehet megismerni. Ez jól bejáratott laborfelszerelést és laborgyakorlatot igényel. Átlagos termelőnek nem javasoljuk a bevezetését, de speciális problémák megoldására igénybe lehet venni. Bemutatásának célja, hogy teljesebb képet kapjanak az érdeklődők a vizsgálatok komplexitását illetően.

A PROGRAM

A program célja olyan növényélettani vizsgálatok bemutatása, amelyek segítségével a növények aktuális egészségi állapota megbízhatóan jellemezhető. A leggyakoribb környezeti ártalom az alacsony és magas hőmérsékletek és a szárazság. A résztvevők olyan módszereket ismerhetnek meg, amelyek egy részét, némi műszerberuházással maguk is alkalmazhatják majd, illetve bemutatásra kerülnek olyanok is, amelyek elvégzését szolgáltatásként megrendelhetik.

ELŐADÁS:

  • A fotoszintetikus vizsgálati módszerek elméleti háttere

KÍSÉRLETI DEMONSTRÁCIÓ:

  • Egyes módszerek, mint például klorofill-a fluoreszcencia indukciós és gázcseremérések erre a célra nevelt és stresszkezelt növényeken.

ELŐADÁS:

  • A fotometriás mérések alapjai, különös tekintettel a növényi stresszorok elleni védekező mechanizmusok vizsgálatára Laboratóriumunkban használt gázkromatográfiás módszerek ismertetése.

KÍSÉRLETI DEMONSTRÁCIÓ:

  • Enzimaktivitás és koncentráció-meghatározás fotométerrel.

ELŐADÁS:

  • A génexpressziós vizsgálatok elméleti alapjai.

KONZULTÁCIÓ:

  • Az egyes bemutatott mérési lehetőségekről felmerülő kérdések megvitatása.