szechenyi-terv-plusz-front
szechenyi-terv-plusz-front

Talaj szervesanyag megőrző és vízmegtartó technológiák bemutatása

Previous slide
Next slide

Talaj szervesanyag megőrző és vízmegtartó technológiák bemutatása

A talajok érzékenysége a klimatikus változásra egyre jobban meghatározza egy adott területhasznosítási adottságait. A vízhiány minden korábbinál erősebb hatást gyakorol a mezőgazdasági területeken folytatott gazdálkodás eredményességére. Ezzel összefüggésben a vízmegőrző technológiák jelentősége folyamatosan növekszik. Hosszú távon a talaj szerkezetét, szerves anyag tartalmát gazdagító módszerek elterjedésével lehet a legeredményesebben védekezni a vízhiány ellen, mert az általuk elérhető többlet víztartó képesség révén a termesztett növények számára jobban átvészelhető a vízhiányos időszak.

A megfelelő talajnedvesség biztosítja, hogy a növények elegendő vízhez jussanak, ami alapvető fontosságú a növekedésükhöz, fotoszintézisükhöz és tápanyagfelvételükhöz. A megfelelő talajnedvesség segíti a szerves anyagok lebomlását és a humuszképződést, ami javítja a talaj szerkezetét és tápanyag-tartalmát, elősegíti a talajmikrobák aktivitását, amelyek fontos szerepet játszanak a tápanyagok lebontásában és a talaj egészségének fenntartásában.

A talaj szervesanyag megőrző és vízmegtartó technológiák bemutatása két részből áll: 1) direktvetés, mint a szántást helyettesítő talajművelés, és 2) takarónövények használata. A direktvetés elősegíti a talaj felszíni rétegének borítását növényi maradványokkal, amelyek csökkentik a párolgást és megőrzik a talaj nedvességét. A talaj takarása védelmet nyújt a közvetlen napsugárzástól és szél hatásaitól, ami szintén hozzájárul a nedvesség megtartásához. A takarónövények használata a homokos talajokban jelentősen hozzájárulhat a vízmegtartó és szerves szén megőrző képesség növeléséhez. A megfelelő takarónövények kiválasztása, vetése, fenntartása és beforgatása révén javítható a talaj szerkezete, növelhető a talaj szervesanyag-tartalma és vízmegtartó képessége, valamint elősegíthető a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok alkalmazása.

A PROGRAM

ELŐADÁSOK:

  • Vízvisszatartó intézkedések mezőgazdasági területeken.
  • A takarónövények alkalmazásának mikrobiológiai vonatkozásai és az arbuszkuláris mikorrhiza gombák hozzájárulása a talajszolgáltatásokhoz.
  • A szántás illetve direktvetés hatása a talaj szervesanyag tartalmára és nedvességére.
  • Talaj- és növényegészség monitoring.

TEREPI BEMUTATÓ:

  • Őrbottyánban/Nagyhörcsökön takarónövényekkel beállított tartamkísérletek bejárása.

HELYSZÍNI MÉRÉSEK, MEGFIGYELÉSEK ELVÉGZÉSE

  • Takarónövényekkel beállított kísérletek bejárása.
  • A terepbejárás alkalmával a talaj és növényegészség monitoring műszerek bemutatására is sor kerül, ahol a jelenlévők megismerkedhetnek a szenzorok előnyeikkel és hátrányaikkal.

Kapcsolattartó: Horel Ágota
Elérhetőség: horel.agota@atk.hun-ren.hu