A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat által útjára indított AI4Science programban Agrártudományi Kutatóközpontunkat nagykövetként, Hollós Roland és Kalapos Balázs képviseli. A program célja a hálózat kutatóinak támogatása a mesterséges intelligencia-alapú lehetőségek kiválasztásában és használatában a kutatási hálózaton belül.
A program részeként az ATK nemrég tartotta a HUN-REN hálózatban elsőként mesterséges intelligencia workshopját, ahol a tudományos osztályok vezetői betekintést nyertek az MI kutatási folyamatokban rejlő lehetőségeibe. Divéki Zoltán, az ATK főigazgató-helyettese a rendezvény megnyitójában hangsúlyozta: az adatvezérelt innováció és az MI tudományos alkalmazása terén elért eredményekre méltán lehet büszke az ATK. Kiemelte, hogy az MI nagykövetek munkájának köszönhetően számos kutatási projektben már konkrét MI-megoldások fejlesztése zajlik, valamint a nagy mennyiségű adatok rendszerezésében is fontos előrelépések történtek. Adatgazdászként Ott Péter segíti a kutatóink munkáját.
Hollós Roland nagykövet az adat, az MI módszerek és az infrastruktúra harmonizálásának jelentőségére hívta fel a figyelmet, míg Szertics Gergely, a HUN-REN vezérigazgatói MI tanácsadója, a program felépítéséről és támogatási lehetőségeiről tartott inspiráló előadást. Elmondta, hogy az ATK az egyik példaértékű kutatóközpont, amely aktívan hozzájárul az MI alkalmazások fejlesztéséhez.
A workshopon az ATK MI-Adatprogramjának bemutatása is nagy hangsúlyt kapott. Hollós Roland, Kalapos Balázs és Ott Péter ismertették, hogyan illeszkedik egymáshoz az adatkezelés, az MI-alapú kutatás és az ATK infrastruktúrája. Ezt követően Ujszegi János, Farkas András és Molnár István kutatók osztották meg tapasztalataikat és ötleteiket az MI alkalmazásának lehetőségeiről.
A rendezvény további előadásai között Rózsa Jeromos, az Informatikai Osztály vezetője bemutatta, hogyan támogatja az ATK infrastruktúrája az MI-projekteket, míg Szabó Gergő az AI kutatási ötletek megvalósításának kereteiről és lehetőségeiről beszélt. Az ebédszünet után Hollós Roland és Ott Péter az adatrendszerezés-és kezelés gyakorlati aspektusait emelték ki.
A nap második felében Hollós Roland az MI katalógus felépítésébe engedett betekintést, míg Kalapos Balázs az LLM terén szerzett tapasztalatait osztotta meg. Az elméleti előadásokat csoportmunka zárta, ahol a résztvevők közös projekteket terveztek és megoldási javaslatokat dolgoztak ki.
A workshop végére világossá vált: az AI4Science program szorosan igazodik a kutatói igényekhez, és jelentős segítséget nyújt az MI-alapú megoldások kutatásokba való integrálásában. Az ATK vezetői és kutatói eltökéltek abban, hogy a mesterséges intelligencia segítségével még magasabb színvonalú eredményeket érjenek el a jövőben.