Previous slide
Next slide

Alacsony nehézfémtartalom hatására is romlik a városi talajok minősége

Az urbanizáció következtében fellépő élőhelyátalakítás számos módon befolyásolja talajaink állapotát. A fokozott beépítés (talajfedés), emberi zavarás, habitat fragmentáció, valamint a közlekedési és ipari eredetű szennyezőanyag-kibocsátás a legfőbb okai a városi talajok degradációjának. A talajegészség a talajfunkciók, illetve talajhoz köthető ökoszisztéma-szolgáltatások megfelelő működésének egyfajta záloga, amiben elengedhetetlen szerepet töltenek be a talajállatok. Ennek ellenére a talajok minőségét még mindig elsősorban fizikai, kémiai és mikrobiológiai paraméterek alapján jellemzik.

A Talajtani Intézet kutatói által vezetett vizsgálatok során több, talajízeltlábúakra épülő mutató segítségével mérték fel 20 különböző zavartságú/kezelési intenzitású városi zöldterület (ruderális élőhely, városi gyep, városi, valamint természetközeli erdő) talajainak biológiai minőségét a főváros budai oldalán. A biológiai talajminőség mutatók, valamint az össz-denzitás alapján ugyan nem voltak különbségek az élőhelytípusok között, de a talaj C/N arányával pozitív, míg a Co, Ni, és Zn koncentrációkkal negatív összefüggést találtunk. Ezek, és a vegetációborítottság voltak a közösségszerkezetet leginkább meghatározó változók. Elmondható, hogy a nehézfémszennyezés hatására romlik a városi talajok biológiai minősége, még a kevésbé zavart, természetközeli élőhelyeken is. Ugyanakkor a degradáltabb, városi zöldterületeknek jelentős biodiverzitás-fenntartó szerepe van, ami biztosítja a talajfunkciók megőrzését.

A kutatás eredményeit bemutató cikk az Ecological Applications (D1, IF: 5.0) című folyóiratban jelent meg:
Tóth Zs, Dombos M, Hornung E. Urban soil quality deteriorates even with low heavy metal levels: An arthropod-based multi-indices approach, https://doi.org/10.1002/eap.2848

© Copyright ATK Minden jog fenntartva. 2023