szechenyi-terv-plusz-front
szechenyi-terv-plusz-front

Regeneratív talajvédelmi technológiák bemutatása program

Previous slide
Next slide

Regeneratív talajvédelmi technológiák bemutatása program

Hazánkban a szántóföldi művelés már évszázadok óta hat a talajok állapotára. Ez a hatás idővel egyre jelentősebbé vált, összefüggésben a művelőeszközök fejlődésével, és a rendelkezésre álló vonóerő nagyságával. Az egyre mélyebben és egyre gyakrabban végzett talajművelés negatívan hat a talajokra, rombolja azok szerkezetét, csökkenti biológiai aktivitását és mind ezek révén hosszú távon csökkenti a talajok szervesanyag készletét. Ez a csökkenés közvetlen és közvetett módon is bekövetkezhet. Előbbi esetben a leromló szerkezet miatt a talajok vízbefogadó képessége csökken, így a lehulló csapadék nagyobb hányada folyik le a felszínen, magával ragadva a széthullt, elaprózódott talajszemcséket. Az elporosodott szerkezet a szelek hatásának sem tud ellenállni, főleg ha a talajok a téli félévben takarás nélkül maradnak.

A regeneratív technológiák térnyerése felgyorsult az utóbbi években Magyarországon, annak ellenére, hogy pontos hatásmechanizmusuk, illetve az alkalmazásukkal elérhető hatás mértéke a talajtani társadalom részéről erősen vitatott. Az objektív értékelést megnehezíti, hogy a talajbolygatás minimalizálására, a sok fajból álló takarónövény keverékek alkalmazására és változatos vetésforgóra épülő regeneratív/talajmegújító gazdálkodás hatásaira vonatkozóan csak rendkívül kevés hazai kísérleti tapasztalat áll rendelkezésre. Látható ugyanakkor, hogy a technológiában rejlő potenciál jelentős, legyen szó akár a talajok szerves széntartalmának növeléséről, akár a talajdegradációs folyamatok megfékezéséről.

A Talajtani Intézet 2023 során üzemi léptékű regeneratív kísérletet állított be saját kísérleti telepén, Nagyhörcsökön. A 4 ismétlésből és 4 kezelésből álló kísérletben beállításra került a hagyományos szántásos művelés, a forgatás nélküli művelés és a no-till technológiára épülő regeneratív művelés is. Utóbbiban két eltérő takarónövény keverék kerül tesztelésre a következő években.

A PROGRAM

ELŐADÁSOK

  • Az intenzív mezőgazdaság talajokra gyakorolt hatása
  • A regeneratív mezőgazdaság jellemzése
  • A tartamkísérlet leírása, az első eredmények bemutatása

TEREPI BEMUTATÓ

  • A Nagyhörcsökön beállított regeneratív tartamkísérlet bejárása

HELYSZÍNI MÉRÉSEK, MEGFIGYELÉSEK ELVÉGZÉSE

  • A bejárás során a rendelkezésre álló talajvizsgálati eredményeket kiegészítik a résztvevők saját mérései, megfigyelései. A talajellenállás mérés, beszivárgási vizsgálatok és egyéb megfigyelések révén a jelen lévő gazdálkodók, szaktanácsadók meggyőződhetnek a technológiában rejlő előnyökről.

Kapcsolattartó: Pirkó Béla
Elérhetőség: priko.bela@atk.hun-ren.hu